Zavolajte nám: +421 907 456 908

Hnedé proso mleté

Hnedé proso je jedinečný zdroj kyseliny kremičitej a ďalších výživných látok, ktoré sa postarajú o vaše zdravé kĺby, krásnu pleť, silné nechty a husté a zdravé vlasy. Jeho pravidelná konzumácia podporí zdravé trávenie a posilní vašu imunitu.

 

Nelúpané hnedé proso

Proso pochádza pôvodne z východnej Indie. Patrí k najstarším rastlinným kultúram a dodnes je základom stravy a tradičného liečiteľstva u národov, ktoré dodržiavajú životný štýl svojich predkov. Ešte pred 100 rokmi hralo proso v stravovaní ľudstva (aj v našom regióne) dôležitú úlohu, postupne ho však v mnohých krajinách vytlačila pšenica a iné druhy poľnohospodárskych plodín.
Je však množstvo dôvodov, pre ktoré by sme sa k tejto obilnine mali vrátiť. Je najbohatším zdrojom minerálnych látok (kyselinu kremičitú, fluór, síru, fosfor, železo, horčík, kálium, zinok, atď) zo všetkých známych potravín, tepelne neupravené je zásadotvorné, neobsahuje lepok a je zvlášť bohatá na vitamíny skupiny B: B1, B2, B6 a B17. Minerály, stopové prvky a výživné látky proso obsahuje vo forme, množstve a kombinácii, ktorá ideálne vyhovuje nášmu organizmu.
Nelúpané hnedé proso je výnimočným zdrojom všetkých spomínaných látok, pretože sa melie celé aj so šupkou. Z tých istých dôvodov je pestované ekologicky a ošetrované len organickým hnojivom. Mleté celé zrniečka prosa sú pre naše zdravie prospešnejšie ako vločky, ktoré sa v procese výroby naparujú a musia sa tepelne stabilizovať.

 

Kyselina kremičitá

Kyselina kremičitá, spolu s vápnikom a horčíkom, plní v ľudskom organizme nenahraditeľnú funkciu. Vytvára a upevňuje väzivové tkanivo a tkanivo telesných orgánov, dodáva tkanivu pružnosť a odolnosť.

  • vysoký obsah kremíka je dôležitý pre hladkú pleť a pevné lesklé vlasy,
  • kremík pomáha udržiavať zdravé kosti a kĺby a je účinný pri ich liečbe,
  • kyselina kremičitá sa podieľa na aktivácii imunitného systému a zvyšovaní počtu fagocytov (buniek, ktoré sú zodpovedné za pohlcovanie a ničenie cudzorodých prvkov v krvi a lymfatickom systéme),
  • má vplyv na látkovú premenu, vstupuje do hormonálnych procesov a metabolizmu tekutín,
  • hnedé proso prospieva pri liečbe ochorení pľúc a priedušiek (napr. astma), keďže kyselina kremičitá posilňuje aj pľúcne tkanivo a robí ho tym odolnejším.

 

S vekom podiel kyseliny kremičitej vo väzivových tkanivách klesá, čo sa prejavuje tvorbou vrások, lámavosťou vlasov a nechtov, ochabovaním pohybového aparátu, chrupaviek a kĺbov, ale aj narúšaním funkcie vnútorných orgánov, zmyslových orgánov, vznikom ekzémov a alergií. Nedostatok kyseliny kremičitej v organizme je tiež jednou z významných príčin vzniku zápalov na úrovni pohybového aparátu aj vnútorných orgánov. Tieto degeneratívne procesy je možné zmierniť pravidelnou konzumáciou hnedého prosa.

 

Odporúčané dávkovanie:

Denne postačujú 1-2 polievkové lyžice, ale dôležitejšia než množstvo, je jeho pravidelná dlhodobá konzumácia.

Hnedé proso môžete konzumovať nasledovným spôsobom:

  • pridať do musli, obilnej kaše alebo jogurtu,
  • nahradiť ním časť múky pri pečení,
  • zamiešať do ovocnej, či zeleninovej šťavy alebo pretlaku,
  • rozmixovať spolu s ovocím a jogurtom na lahodný kokteil.

 

Obsah minerálnych látok na 100g hnedého prosa:


59 mg kyselina kremičitá
6,8 mg železo
0,6 mg fluór
3 mg sodík
170 mg horčík.

Múkú z tmavého prosa melieme čerstvú na kamennom mlyne, čo je tradičný, a zároveň najšetrnejší spôsob mletia pri ktorom zostávajú všetky živiny zachované.

Náš tip pre zdravie na raňajky:

Ľanový olej + biely jogurt / tvaroh + múka z hnedého prosa.

Stále ste hladní? Tu je viac